Міжнаро́дний де́нь ми́ру встановлений резолюцією Генеральною Асамблеєю ООН від 30 листопада 1982 року і відзначається в 3-й вівторок вересня. Генеральна Асамблея в резолюції 55/282 від 7 вересня 2001 року ухвалила, що починаючи з 2002 року Міжнародний день миру буде щорічно відзначатися 21 вересня.
Відзначаючи Міжнародний день миру, 2021 рік можна вважати, якоюсь мірою, «ювілейним». У 1981 році Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй підтримала ініціативу Міжнародної асоціації ректорів університетів та наголосила про заснування Міжнародного року миру та Міжнародного дня миру.
Слова, якими Асамблея обґрунтовувала своє рішення, актуальні й сьогодні, 40 років по тому:
«…Думки про війну виникають у розумах людей, і тому у свідомості людей потрібно укорінювати ідею захисту миру, що мир, заснований лише на економічних та політичних угодах урядів, не зможе завоювати одностайної, міцної та відвертої підтримки народів, тому він повинен базуватися на інтелектуальній та моральній солідарності людства».
Організація Об’єднаних Націй закликає світ у «ювілейному» 2021 році, святкуючи Міжнародний день миру, зважувати на новий глобальний виклик людству:
«Пандемія COVID-19 продемонструвала важливість колективних зусиль допомоги кожній людині у відновленні за принципом «краще, ніж було» та створенню більш рівноправного, справедливого, інклюзивного миру… Зіткнувшись з цим спільним ворогом людства, ми повинні пам’ятати, що ми не вороги один одному».
У своєму зверненні ООН нагадує про Резолюцію Ради безпеки 2020-го року, в якій держав-членів закликають витримати «стійку гуманітарну паузу» у локальних конфліктах. Це дозволить людям, що перебувають у надзвичайно вразливому становищі, мати доступ до вакцинації та лікування.
Нагадуємо, що емблемою Міжнародного дня миру є голуб з оливковою гілкою. Уперше цей символ був представлений в Парижі (1949 р.) під час Всесвітнього конгресу прихильників миру.